Међународни дан борбе против вршњачког насиља

Датум: 27. Februar 2021 19:20 Категорија: Новости

Међународни дан борбе против вршњачког насиља обележили смо 24. фебруара 2021. године као и сваке године последње среде у фебруару  под називом „Дан розих мајицаˮ.

Прилог: Прича о Дану розих мајица
Широм света се последње среде у фебруару обележава као Дан борбе против вршњачког насиља. Све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлес МекНил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњака. Ученик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршка дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама који се широм света обележава последње среде у фебруару.

Промовисање превенције и заштите деце и ученика од насиља и дискриминације потребно је ради указивања на значај толеранције, емпатије, поштовање права и различитости, развијање сарадње и оснаживање за ненасилну комуникацију и ненасилно решавање конфликата

Тим поводом чланови Тима за заштиту ученика од насиља, злостављања и занемаривања су одржали превентивне активности у циљу што ефикасније заштите од насиља и дискриминације. Одржана је једнодневна едукација на поменуту тему, предавање, израда паноа у школском холу и гледање едукативног филма.